Arboretum
Vegetace tvoří nedílnou součást celého konceptu ulic.
Svou neustálou proměnou upoutává pozornost kolemjdoucích a společně s hravými prvky domů a zahrad, zve lidi do ulic.
Téma nevšedních stromů je do ulic vtaženo z přilehlého arboreta a dává tak vzniknout jeho jakési městské formě vyrůstajicí přímo z uličního povrchu. Vybrané druhy jsou schopné se vypořádat s drsnými podmínkami panujícími v ulicích, které často připomínají vyprahlý kaňon o několik rovnoběžek jižněji. Samotný výběr stromů se omezuje na druhy či kultivary, které jsou vhodné do omezeného prostoru ulic a jsou charakteristické menší, kompaktní a světlou korunou (viz. ukázky druhů níže).
Zeleň podél hrany ulice nabízí velmi jemný způsob, jak docílit pocit soukromí na sousedících zahradách a terasách, aniž by bylo použito pevných plotů, které všeobecně z ulic vytváří fádní a podvědomě okleštěný koridor, hnající lidi skrz se sklopenou hlavou.
Tyto zelené lemy, založené výsevem, jsou primárně tvořeny nenáročnými trvalými bylinami a travinami, které nemají tendence "zaplevelovat" sousedící pozemky. Jejich údržba je nenáročná a vyžaduje každoroční sestřih na konci sezóny či zkraje roku. Toto patro je pak příležitostně doplněno o exotické druhy, drobné keře či nebujné popínavé rostliny, tak aby vše vytvářelo silný celek respektující okolí a jeho specifika a propojily se soukromé zahrady s veřejnou zelení.
Kromě výše uvedené koncepční estetické role má zeleň ovšem i významný vliv na celou funkčnost a "mikroklima" v ulicích a umožňuje v nich mnohem příjemnější pobyt (viz přínosy zeleně níže).
Samotný potenciál a výsledek vlivu rostlin na ulici může být mnohem efektivnější a působivější, pokud by se koncept ulic rozlil i do některých přilehlých soukromých pozemků. Je věcí domluvy, aby tu a tam přibyl v předzahrádkách strom nebo keř, aby se zazelenaly a rozkvetly fasády přilehlých budov, aby se střižený trávník proměnil v kvetoucí a dynamický porost.
Přínos rostlin v ulicích
Chladící efekt
Zvýšení zelených ploch a výsadba nových stromů mají celkově příznivý vliv na teplotu vzduchu. Vegetační plochy jsou za horkých dnů o 20 až 3O°C chladnější než pevné povrchy (asfalt, beton). To v důsledku pozitivně působí na zdraví lidí.
Zadržování dešťové vody
Zelené plochy snižují odtok dešťové vody přímo do kanalizace a tak snižují tlak na její kapacitu. Zanechávají vodu v lokalitě a následně pak vypařováním zpříjemňují vzduch v ulicích.
Továrna na kyslík
Jeden větší strom poskytuje zásobu kyslíku pro čtyřčlennou rodinu. Zároveň absorbuje okolo 22 kg oxidu uhličitého za 1 rok.
Fytoremediace
Rostliny mají schopnost "čistit" půdu. a vázat nebezpečné prvky ve svých komplexních pletivech (např. uniklé látky z automobilů).
Kvalita vzduchu
Umístěné bezprostředně u komunikace, jsou rostliny, respektive jejich členitý povrch listů, schopné zachycovat okolo 7% celkového obsahu prachových částic a zplodin spalovacích motorů..
Zdraví celkově
Přítomnost rostlin v ulicích má pozitivní vliv jak na fyzické, tak i na duševní zdraví. Ať už ochlazováním povrchů či procházkami v klidném a podnětném prostředí.
Stromy v ulicích (příklady)
Koelreutheria paniculata ‘Fastigiata’
Prunus sargentii
Ginkgo biloba ‘Tremontia’
Alnus glutinosa ‘Laciniata’
Sophora japonica ‘Princeton Upright’
Acer tataricum
Stromy - Pestrost barev a tvarů
Lampióny Koelreutherie
"Vyfrézované" listy olší
"Nosíky" javorů tatarských
Korále Sophory
Vějíře jinanů
Vonící květy sakur
Podzimní zbarvení zpeřených listů Koelreutherie
Delikátní květy muchovníku
Listy babyk
Medové květy Sophor
Pohled do podzimní koruny jinanu
Krvavé listy muchovníku
Bylinné patro a jeho rozmanitost
(ukázka druhů)
Základní výsevní směs se skládá z lokálních druhů
Cibuloviny na jaře (Barbican Estate, Londýn, N. Dunnett)
Popínavky
(ukázka možných druhů)
Popínavá hortenzie je vhodný adept pro stinnější místa na fasadách
Wistérie zase pro slunná místa
Ukázka možných druhů (nejen) pro ploty
Popínavé růže
Clematis montana
Lonicera druhy (zimolez)